» Arduino-1 / Arduino Kartının PC’ye tanıtılması ve ilk ‘LED’ uygulaması» Robotiktak
Hoşgeldiniz Bugün 24 Eyll 2021

Arduino-1 / Arduino Kartının PC’ye tanıtılması ve ilk ‘LED’ uygulaması

39.872 görüntülenme

Merhaba arkadaşlar,

Sizlere bu yazımda bundan sonraki projelerimizde kullanacağımız  “ Arduino Uno ” kartımızın bilgisayara nasıl takılacağından ve en temelden başlayarak kartımızı nasıl programlayacağımızdan bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi “Arduino” kartımız hakkında genel bilgileri bu kategori altında sizlerle paylaşmıştık. Şimdi asıl konumuza geçelim..

Arduino kartımızı bilgisayarımıza tanıtmak için ilk önce “Arduino Resmi Sitesi nden”  Arduino IDE programını indirip bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor. Ayrıca klon arduinolar için gerekli driveri bu konumuzda bulabilirsiniz

Programı indirip bilgisayarınıza kurduktan sonra “Arduino.exe”  uygulamasını açrıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi arduino platformunun genel yapısı çıkacaktır.

arduino_exe

Evet artık Arduino IDE ‘ yi kurduğumuza ve programlama arayüzüne eriştiğimize göre şimdi sıra “Arduino UNO” kartımızı bilgisayarımıza tanıtmaya geldi. Bunun için;

1-Arduino kartımızı USB kablomuz ile bilgisayarımıza bağlıyoruz. Karşımıza ilk olarak ” Windows Yeni Donanım Bulma Sihirbazı” çıkacak. Burada ” Windows yazılım aramak için Windows Update sitesine bağlanabilir mi?” sorusuna ” Hayır, bu kez değil” seçeneğini seçerek devam ediyoruz.
2-Yeni sayfada karşımıza çıkacak seçeneklerden bu kez “Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş)” seçeneğini seçiyoruz ve ilerliyoruz.
3-Diğer sayfada “Bu konumlarda en iyi sürücüyü ara” seçeneğini seçip, “Arama şu konumu da içersin:”  bölümünü işaretliyoruz ve ardından “Gözat” butonuna basarak daha önceden indirmiş olduğumuz arduino klasörünün içindeki “drivers” klasörünü seçiyoruz. (Ör: C:\arduino-1.04\drivers)
4-Ardından karşımıza çıkan listeden Arduino UNO’ya ait sürücü bilgisini içeren “Arduino UNO” yu seçiyoruz ve ilerliyoruz.
5-Bu aşamada karşımıza bir uyarı penceresi çıkabilir. Buna “Devam et” diyoruz.
6-Dosyaların yüklenmesi bittikten sonra “Son” butonuna basıp yüklememizi tamamlıyoruz. Şu anda Arduino UNO sürücümüz kullanıma hazırdır.

Buraya kadar sorunsuz bir şekilde geldiyseniz eğer kurulum aşamasından sonraki ilk projemize geçebiliriz.

Arduino İle İlk Uygulama

Bu ilk uygulamamızda 2 adet LED i belirli aralıklarla yakıp söndüreceğiz. Bu uygulamamız için gerekli olan malzemeler;

1- Arduino UNO x1
2- Breadboard
3-İstediğiniz Renk LED x2
4- 180 ohm Direnç x2
5-İstediğiniz Renk Ve Boyutta Atlama Kablosu
 

Oluşturacağımız devre şemaları aşağıdaki gibi olabilir (Breadboard & Şematik);

Ledlerin şematik çizimi

LED’lerin şematik çizimi

 

ledlerin breadboard üzerindeki yerleşimleri

LED’lerin Breadboard üzerindeki yerleşimi

Sıra geldi Arduino IDE içerisine kodlarımızı girmeye. Öncelikle Arduino.exe uygulamamızı açıp aşağıdaki gibi kodlarımızı girelim.

Arduino Kodları:

Kodlarımızı yazdıktan sonra sıra geldi kodlarımızı arduino UNO kartımıza göndermeye. Bunun için öncelikle Arduino UNO kartınızı USB ara kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Daha sonra Arduino IDE içindeki File>Upload (kısa yol olarak CTRL+U)  kısmından kartınıza kodlarınızı göndere bilirsiniz.

Devremizin programlamasını elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Hepinize iyi eğlenceler bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

 

 

 

The following two tabs change content below.

Yorum Yap
Mustafa DemirNo Gravatar

Verdiğiniz bilgi çok faydalı oldu.Aldığım bir ürün tamamen çalışmıyordu.Ürünün ilgili birimin içinde ardunıo kartı vardı. Clon olabileceğini düşünüp sizin bildirdiğiniz driveri bilgisayara kurdum.Ürün çalıştı……..
Çok teşekkür ederim.
Firmayla bağlantı kurup bu driver sorununu onlara da aktaracağım.

1 sene önce yazıldı.
M.Talha KISAKNo Gravatar

aygıt yöneticisinde takılan bir donanım olarak gözükmüyorsa. Bağlantıyı sağladığınız kabloda bir sorun olabilir. Farklı bir kabloyla bağlanmayı deneyebilirmisiniz?

4 sene önce yazıldı.
mustafaNo Gravatar

Merhaba benım sorum şu arduino yu bilgisayarıma bagladıgımda görmüyo yanı programı kurdum usb kablosuyla bilgisayara baglı ama hiç bişsey gelmiyo ekrana Windows yazılım aramak için Windows Update sitesine bağlanabilir mi? gibi herhangi bişey yok hiç görmüyo yanı napabılırım

4 sene önce yazıldı.
M.Talha KISAKNo Gravatar

Kodlardaki eksik ve yanlışları düzelttik. Uyarınız ve yardımlarınız için teşekkür ederiz 🙂

5 sene önce yazıldı.
Muhammet TahaNo Gravatar

Çalıştıramayan arkadaşlar
digitalWrite(led, LOW); yazan kısmında led1 yada led2 olarak belirtilirtsin
birde arduino nun araçlar port bölümünden serialı değil ilgili comu seçsin

5 sene önce yazıldı.
ssfNo Gravatar

Koddaki açıklama kısmında “// Mikrosaniye cinsinden bekleme süresi” yazıyor. O kısım hatalı.
“// Milisaniye cinsinden bekleme süresi” olması gerekiyor.

5 sene önce yazıldı.
M.Talha KISAKNo Gravatar

Evet klon arduinolarda driverda sorun çıkabiliyor. Arduino uno nun usb girişinin hemen arkasında bir entegre var usb üzerinden haberleşmeyi kontrol eden entegre. Klon arduinolarda bu entegreye pek dikkat edilmiyor ve bu tarz tanımama sorunları oluyor. Entegrenin adını okursan internetten ona uygun bir driver bulursan sorunun çözülecektir.

7 sene önce yazıldı.
çağatayNo Gravatar

Bende de aynı sorun var , bu kit in klon olmasıyla alakalı mı acaba ? klon olunca tanımıyor mu pc ler ? verdiğiniz link den donanımı yükledim sorunsuz ama sorun aynen devam…..
bu gün aldım daha uno yu hazır flap flop kodunu yükleyip denemek istedim ………….

HATA 1 = http://i.hizliresim.com/rgOljM.png
HATA 2 = http://i.hizliresim.com/M6dn6a.png

sizin link den yükledim =

HATA 3 = http://i.hizliresim.com/6ZJAdv.png

7 sene önce yazıldı.
Boray BALABANNo Gravatar

Driver dosyasını vereceğim linkten indirip direk exe dosyasından yükleyebilirsin. Eğer tekrar yüklenmez ise tekrar bize ulaşırsan elimizden geldiğince yardımcı oluruz.
Driver linki: http://www.robotiktak.com/download/drivers.zip

7 sene önce yazıldı.
anıl altınkayaNo Gravatar

Bu aşamaya kadar yaptım ama 4. aşama bende gelmiyor . Gerekli driver bulunamadı diyor. Aşağıda fotografı koydum.

4-Ardından karşımıza çıkan listeden Arduino UNO’ya ait sürücü bilgisini içeren “Arduino UNO” yu seçiyoruz ve ilerliyoruz.
Arduino ya yeni başlıyorum.Arduino kurulum dosyasını indirdim.Kurulumu yaptım daha sonra arduino yu taktım arduino dan driver yolunu gösterdim fakat aşağıdaki pencere geliyor.

https://yadi.sk/i/TQj8B0QoedAWW

Bu sırada aygıt yoneticisi şu şekilde

https://yadi.sk/i/OX-YulcbedAWS

gördüğüm kadarıyla anlatımlarda hep bağlantı noktalarının altında Arduino COMXXX gibi bi donanım görünmesi gerekiyor ama bende diğer donanımlarda ve bir türlü driver yüklenmiyor.
Bilgisayarımda windows xp kurulu ve bluetoot yok .
Silip tekrar kurmayı da denedim ama hiçbir şey değişmedi .
Bilen birisi varsa lütfen yardım edebilir mi ?

7 sene önce yazıldı.