» Arduino-2 / PWM İle Led Parlaklığı Ayarlama» Robotiktak
Hoşgeldiniz Bugün 1 Austos 2021

Arduino-2 / PWM İle Led Parlaklığı Ayarlama

25.619 görüntülenme

Merhaba arkadaşlar,

Bugün Arduino programlamayı öğrenme yolunda yapabileceğimiz bir başka uygulamayı sizlere anlatmaya çalışacağım. Bir önceki Arduino yazımda sizlere en temel uygulama olan LED yakıp söndürmeyi göstermiştim. Bu uygulamamızda ise daha önceki derste yakıp söndürdüğümüz LED lerin ışık parlaklıklarını PWM sinyal aracılığıyla ayarlayacağız.
Bu uygulamamız için gerekli malzemeler:

1- Arduino UNO x1
2- Breadboard
3-İstediğiniz Renk LED x2
4- 180 ohm Direnç x2(Kırmızı led için 220ohm)
5-İstediğiniz Renk Ve Boyutta Atlama Kablosu

 

 

 

 

LED lerin breadboard üzerindeki yerleşimleri

LED lerin breadboard üzerindeki yerleşimleri

 

 

 

Uygulamanın şematik çizimi

Uygulamanın şematik çizimi

 

Uygulama için gerekli bağlantıları çizimlerdeki gibi  yaptıktan sonra Arduino IDE yi açıp aşağıda gösterildiği şekilde kodlarımızı girelim.

Arduino Kodları:

Kodlarımızı yazdıktan sonra sıra geldi Arduino UNO kartımıza göndermeye. Bunun için öncelikle Arduino UNO kartınızı USB ara kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Daha sonra Arduino IDE içindeki File>Upload (kısa yol olarak CTRL+U)  kısmından kartınıza kodlarınızı göndere bilirsiniz.

Devremizin programlamasını elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Hepinize iyi eğlenceler bir sonraki yazımda görüşmek üzere :)

NOT: Pwm sinyalleri ile duty cycle oranını belirleyerek led parlaklığı ayarlayabilmek için Arduino üzerindeki pwm çıkışlara ledlerimizi bağlamamız gerekiyor. Bu çıkışlar arduino kartı üzerinde “~” işareti ile gösterilmiştir..

The following two tabs change content below.

Yorum Yap
M.Talha KISAKNo Gravatar

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederiz. Malzeme listesinde dikkat ederseniz istediğiniz renkte led yazmışız. Biz devreyi kurarken açıkçası ledlerin rengine pek de dikkat etmedik 🙂 Ancak çizim yaptığımız programda ledler kırmızı ile gözüktüğü için kırmızı led kullanmış gibi gözüküyor. Tekrardan verdiğiniz bilgi için teşekkür ederiz, yazıya bu bilginizi ekleyecegim 🙂

4 sene önce yazıldı.
Yusuf EsatNo Gravatar

Bu devrede kullanılan 180 ohm’luk dirençler kırmızı ledler için uygun değildir, kırmızı ledler için uygun olan direnç 5V için 220 ohm’dur. Eğer 180 ohm’luk direnç kullanılırsa ledlerin ömrü kısalır ve led normalinden daha parlak yanar

4 sene önce yazıldı.
M.Talha KISAKNo Gravatar

Merhaba,
Şuan arduino ide ve herhangi bir arduino kartına ulaşımım yok. O yüzden kodları deneyemedim. Ancak size bir fikir vermesi adına örnek bir kod yazdım aşağıda verdiğim linkten bu kodlara ulaşabilirsiniz 🙂

4 sene önce yazıldı.
erdinçNo Gravatar

mrb pwm sinyali ile led artan parlaklık ayarı çalışmanıza baktım ben farklı bir şey yapmam gerekiyor devreye bir buton koyacam başlangıcım led sönük olacak butona basılı tuttuğumda led artarak parlayacak delay komutunu kullanacam butonu bıraktığımda sönme süresi kısa olacak yani her iki işlemde delay fonksiyonu çalışacak yardımcı olabilirmisn..

4 sene önce yazıldı.