» Arduino İle HC-06 Bluetooth Modül Kullanımı» Robotiktak
Hoşgeldiniz Bugün 24 Eyll 2021

Arduino İle HC-06 Bluetooth Modül Kullanımı

69.575 görüntülenme

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere arduino ile bluetooth modül aracılığıyla verip gönderip almayı anlatacağım. Bu projede android bir cihazdan veri gönderip arduino üzerindeki 13. bacağa bağlı ledi yakıp söndüreceğiz. Bu proje kapsamında android cihazdan veri göndermek için hazır terminal kullanacağım. Uygulamayı BU LİNKTEN indirebilirsiniz.

 

Uygulamayı indirip paylaşacağım kodlar ile çizimini vereceğim devreyi çalıştırabilirsiniz. Telefondan veri göndererek LED yakma işlemi gerçekleştireceğiz. Terminalden 1 değerini gönderince arduino üzerindeki LED i yakacağız ve 0 göndererek  LED i söndüreceğiz. Tabi daha kompleks devreler yapabilir. Bluetooth ile RC araç kontrol edebilir, veri gönderip alacağımız için uzaktan sensör değerleri okuyabilir bir çok farklı kompleks devreler kurabilirsiniz.
 
Android cihazınızdan veri alıp göndermek için Bluetooth Modül ile cihazınızı eşleştirmeniz gerek. Bunun için aşağıdaki resimde görüldüğü gibi BlueTerm uygulamasını açıp Connect Device diyerek HC-06 Modülü bulup eşleştirebilirsiniz.Şifresi genellikle “1234” olmakta iken “0000” olan modüller de bulunmaktadır.
 
blueterm

Screenshot_2015-11-03-12-58-04
 
Modüle bağlanmadan önce üzerindeki LED hızlı bir şekilde yanıp söner ancak bu işlemleri yaptıktan ve modüle bağlandıktan sonra üzerindeki LED sabit olarak yanmaya başlar. Bu durum modülün hazır olduğu anlamına gelir. Cihaz eşleştirme ve modüle bağlanma tamamlandıktan sonra yazdığınız kodlara göre buradan veri gönderebilirsiniz. Ben 0 ve 1 değerini göndereceğim ve arduino üzerindeki LED i yakıp söndürecem. Daha sonra ise BlueTerm üzerinden geri dönüş okuyacağım.

 

Arduinonun bağlantı şeması aşağıdaki gibidir. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir konuda piyasada satılan bazı modüller 5V haberleşmeyi desteklerken benim kullandığım modül gibi birçoğu 3.3V da haberleşiyor. Arduinonun çıkışları 5V verdiği için bluetooth modülünüzü bozabilirsiniz. Bunun için aşağıda paylaşacağım bağlantıdaki gibi minik bir gerilim bölücü yapmanız gerekmektedir.
FSKAI30HMMFE6UO.MEDIUM

 

Kodlar ve BluTerm ekranındaki görüntü aşağıdaki gibidir. Bu arada önemli bir nokta daha  devreyi kurarken Rx ve Tx pinlerini çapraz bağlıyoruz. Modül üzerindeki Tx yazan pini Arduino üzerindeki Rx e, Rx yazanı ise  Tx e bağlıyoruz.
NOT: Sizinde paylaşmak istediğiniz projeleriniz varsa buradan bize gönderebilirsiniz.

 

 Screenshot_2015-11-03-13-50-03
The following two tabs change content below.

Yorum Yap
Boray BalabanNo Gravatar

Arduino çıkış pinleri 5V değer verir, Hc-05 modülünün Rx ve Tx pini 3.3V destekler. Arduinonun Tx(Verici) pini 5V çıkışını direk modülün Rx(Alıcı) pinine bağlarsak istenmeyecek sorunlar yaratabilir(!) Bu yüzden gerilim bölücü kullanılır. Tam tersi için modülden Arduino’ya gerek yok zaten 3,3V olan gücü düşürmeniz arduinoya gelen değerin algılanmamasına sebep olur.

2 sene önce yazıldı.
ahmet uysalNo Gravatar

modülün txd pininde neden gerilim bölücü kullanmadınız

2 sene önce yazıldı.
BorayNo Gravatar

Motor sürücü olarak ne kullandınız?

3 sene önce yazıldı.
rabiaNo Gravatar

Evet aynı şekilde yaptım normalde çalışması gerekiyor fakat motorlarda herhangi bir hareket yok .besleme ile ilgili bir sorun olabilir mi?

3 sene önce yazıldı.
BorayNo Gravatar

Aynısı led yerine motorun bağlı olduğu pini aktif edersiniz, sisteminiz doğru ise çalışması lazım kodu gönderirken modülün rx,tx pinini söküp göndermeyi deneyin

3 sene önce yazıldı.
RabiaNo Gravatar

Merhaba bunu aracı kontrol etmek için nasıl kullanabiliriz ben kodunu yazdım hata falan vermedi fakat araç çalışmıyor mesela 1 de ileri 2 de geri gitsin istiyorum ya da yazı ile ileri geri nasıl yapılabilir devreyi de kurdum fakat kod ve programı bağdaştıramıyorum

3 sene önce yazıldı.
vahitNo Gravatar

İYİ GÜNLER. 4 WD ARDUINO BLUETOOH KONTROLLÜ ARAÇ KİTİ L293 MOTOR SHIEL KARTI İLE ALDIM VE KURDUM. AMA BİR TÜRLÜ ÇALIŞMIYOR VEDE ARDUINO BLUETOOH KODU BULAMADIM. LÜTFEN BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ. KOD VE BAĞLANTI ŞEMASI NASILDIR. NERDEN BULABİLİRİM.

3 sene önce yazıldı.
MehmetNo Gravatar

merhaba. Bluetooth kontrollü bir araba yapacağım. Bilindiği üzere hc 06 yı telefonda uygulamaya bağlamadan önce ışığı sürekli yanıp sönüyor ancak uygulama ile eşleştirince hc 06 üzerindeki ışık sürekli yanması gerekirken belli aralıklarla yanıp sönüyor. ve telefondan gelen hiç bir komutu algılamıyor. nerede hata yapıyorum

3 sene önce yazıldı.
tunaNo Gravatar

gerilim bölücü kullanmıyorum fakat böyle bir hata alıyorum yardımcı olur musunuz?
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x24
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0x24
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0x24
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0x24
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0x24
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0x24
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0x24
Karta yüklenirken sorun oluştu. Tavsiyeler için http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload adresine göz atabilirsiniz.
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0x24
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x24
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x24

4 sene önce yazıldı.
ÖMERNo Gravatar

merhaba,
Kısa bir araştırmadan sonra yanıtı buldum. Şöyleki arduinodan çıkan tx sinyali 5v bunun hc-05 in rx ine 3.3v olarak gelmesi gerekiyor ki bu da gerilim bölücü ile yapılıyor.

hc-05 in tx bilgi gönderme ucundan zaten max 3.3v çıkacağından bunun arduinoya girişinde problem olmayacağından ve 5v a göre 3.3-3.6v seviyesi logic 1 olarak kabul edildiğinden bir işlem yapmaya gerek kalmıyor

Saygılar

5 sene önce yazıldı.
M.Talha KISAKNo Gravatar

Rx pini Receive (teslim almak), gelen veriyi alan pinimiz ve kullandığımız modül 3.3v bir veri girişine izin verdiği için arduinodan gelen veriyi gerilim bölücü ile bölüyoruz. Ancak Tx pini Transmit (iletmek), veri gönderen pinimiz ve arduinonun alıcı pini yani Rx pini zaten 5v iletişimi desteklediği için bu pin üzerinde gerilim bölücü uygulamak gerekmiyor

5 sene önce yazıldı.
ÖmerNo Gravatar

Merhaba
Rx te gerilim bölücü kullanıyoruz fakat neden tx te kullanmıyoruz anlayamadım
Saygılar

5 sene önce yazıldı.
M.Talha KISAKNo Gravatar

Ne yapmak istediğinizi daha detaylı açıklarsanız yardımcı olabiliriz. Ayrıca ip kamera kullanıyorsanız kameranin wifi bağlantısı ile uzaktan görüntüyü izler uzak bir bilgisayarda istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bt bağlantısına ihtiyacınız olmaz. Tabi projeniziin içeriğini detaylı bilmediğim için çok da net konuşamam bu konuda

5 sene önce yazıldı.
KamileNo Gravatar

Merhabalar ben bluetooth ve IP camera ile bir mağazaya giren müşteri sayısını ögrenmek için bir proje yapmak istiyorum acil yardımcı olabilir misiniz

5 sene önce yazıldı.
M.Talha KISAKNo Gravatar

Bağlantı kurulmadan önce hc-05 in ışığı yanıp söner ve bağlandıktan sonra sürekli olarak yanmaya başlar. Bu şekilde kontrol ettikten sonra hala veri transferi gerçekleştiremiyorsanız. Bize kodlarınızı ve bağlantı şemanızı iletirseniz size daha iyi yardımcı olabiliriz.

5 sene önce yazıldı.
serkanNo Gravatar

Elimde arduino uno r3 ve nano modelleri var iki adet bluetooth modülü bulunmakta…Bu işe yeni başladığım içinde örnek projeler üzerinde açlışıyorum fakat bluetooth modül ile bir türlü başarılı olamadım.İnternette ne kadar basit örnek varsa denedim.Sorun şu telefonumda hc-05 ile bağlıntı kuruyorum pin kodunu giriyorum cihazla eşleşiyor fakat eşleşmeden sonra telefon ve modül arasında bir veri alışverişi sağlayamıyorum eşleşti yazıyor fakat bağlantım yok hatam nerede şimdiden teşekkürler

5 sene önce yazıldı.