» Arduino RF Haberleşme» Robotiktak
Hoşgeldiniz Bugün 24 Eyll 2021

Arduino RF Haberleşme

27.052 görüntülenme

Öncelikle merhaba arkadaşlar.

Bugün sizlere 433 MHz RF alıcı-verici modülleri ile ilgili bir yazı yazacağım. İlk olarak yapmak istediğimizi anlatmak gerekirse iki arduino arasında bu alıcı ve verici devrelerimizi kullanarak veri alış-verişi gerçekleştirmek ve alıcı kısmındaki arduino kartımızın üstündeki ledi yakıp söndürmek. Kullanacağımız RF 433 Mhz lik alıcı-verici ile vericinin gerilim kaynağı (3V-12V), kullandığımız antene ve alıcı-verici arasında engel olup olmadığına bağlı olarak yaklaşık 80 – 100 metre (açık alanda) arasında haberleşebiliriz.

Ben 2 adet arduino nano kullanarak aşağıda breadboard ve şematik çizimlerini vermiş olduğum devreyi kurdum. Daha sonra verici kısmında birer saniye arayla komut göndererek alıcı kısmındaki arduino üzerindeki 13. bacağa bağlı ledi yakıp söndürdüm. Ancak dediğim gibi anten ve vericiye uyguladığınız gerilim çok fark ettiriyor. Elimde olan bozuk bir oyuncak araba kumandasındaki anteni sökerek verici devreye bağladım ve birazda olsa haberleşme mesafesini arttırdım. Sizede özellikle verici devreye bir anten bağlamanızı öneririm.

Bu arada kodların çalışabilmesi için VirtualWire kütüphanesine ihtiyacınız var ve kütüphaneyi bu linkten indirebilirsiniz.

 

BreadBoard

BreadBoard

 

 

Şematik

Şematik

Transmitter(verici) Kodu:
  Receiver (alıcı) Kodu:

The following two tabs change content below.

Yorum Yap
fuatNo Gravatar

Merhaba,
Öncelikle siteniz çok güzel ve kullanışlı. Konu içinde teşekkür ederim. İhtiyacım olan şey 3 farklı arduino için kullanmak istiyorum bunu. Her birinde hem alıcı hem verici olacak. Nasıl haberleştirebilirim. Umarım açık olmuştur sorum. Mail adresimde burada var dönüş yaparsanız çok sevirinim.

3 sene önce yazıldı.
rıfatNo Gravatar

merhaba ben bir rf verici bir rf alıcı kullanıp vericiden gelen gücün hangi mesafede alıcıya ne kadar ulaştığını gösteren bi proje yapmak istiyorum nasıl yapabiliim sinyal gönderip almak tamam ama aldığım sinyalin gücünü nasıl gösterebilirim emf deki gibi seviyeye göre yanan ışık olabilir mesela yada lcd ekranda gösterme ama nasıl

4 sene önce yazıldı.
AhmetNo Gravatar

Merhaba ben model gemi yapiyorum elimde uzak mesafeli rf kumanda var ancak geminin dümeni deki servo motoru, kumandaya nasıl başlayacağımı bilmiyorum yardimci olabilirseniz sevinirim.

4 sene önce yazıldı.
M.Talha KISAKNo Gravatar

Merhaba,
Buradaki projemizde anlatıldığı gibi alıcı kısmındaki arduino kartına lcd ekranı bağlar ve gerekli kütüphaneleri tanımlarsanız.
for (int i = 0; i < buflen; i++){ int veri = buf[i]; Serial.println(veri); // buradaki serial.print kodunu lcd.print(veri); şeklinde değişip lcd ekrana veriyi yazdırabilirsiniz. } }

4 sene önce yazıldı.
ESEN NARNo Gravatar

merhaba ben rf ve arduino kullanarak lcd ye yazı yazdırmak istiyorum kod konusunda yardımcı olabilir misiniz

4 sene önce yazıldı.
M.Talha KISAKNo Gravatar

Merhaba,
Söylediğiniz shield için kullanılan 2 adet kütüphane buldum. Aşağıda vermiş olduğum linklerden kütüphaneleri indirebilirsiniz.
1 – lmic Library
2- RadioHead Library

4 sene önce yazıldı.
aliNo Gravatar

Selamlar,

Virtualwire kütüphanesi tüm RF modüller ile kullanılabilir mi ? Dragino Lora Shield ile kullanımı mümkün müdür ? İyi çalışmalar.

4 sene önce yazıldı.
Boray BalabanNo Gravatar

Bunun için profesyonel modüller var buradaki gibi 433mhz için aynı anda sadece bir verici açık olacak şekilde yapılabilir mi?Yapılır ama karmaşık bir kodlama ister çok uğraşırsınız.

5 sene önce yazıldı.
cemilNo Gravatar

Hocam,433mhz için merak ettiğim bir şey var;1 alıcı 5 verici ile iletişim kurmak mümkünmü,herbir vericinin gönderdiği mesaj(veri) farklı olacak ve alıcıya bunlara ilave edeceğiz. problem yaşarmıyız.geniş kapsamlı projeler için uygulanabilirmi.(kapı-cam-pencere durumlarını okumak ve işlem yapmak gibi),teşekkürler.

5 sene önce yazıldı.
M.Talha KISAKNo Gravatar

Bütün yazılarımızı paylaşmadan önce kodları test edip çalıştırdıktan sonra yazıyoruz. Ancak bu konuyu yazarken resimlerde kullandığımız modülün anteninde sorun olduğı için dışardan anten bağlamak zorunda kaldık. Sizinde antenden kaynaklı bir probleminiz olup olmadığını öğrenmeniz için modülleri olabildiğince birbirlerine yaklaştırıp deneyebilirsiniz. Eğer kod yükleme sırasında bir hata ile karşılaştıysanız bunu bize daha detaylı bir şekilde anlatırsanız size yardımcı olabiliriz.

5 sene önce yazıldı.
kadirNo Gravatar

çalışmıyor !

5 sene önce yazıldı.