» Bluetooth Modül (Hc 05 Hc 06)» Robotiktak
Hoşgeldiniz Bugün 26 Eyll 2021

Bluetooth Modül (Hc 05 Hc 06)

22.280 görüntülenme

Bluetooth modüllerin farklı modelleri bulunsa da Hc-05 ve Hc-06 piyasada en çok kullanılan çeşitleridir.
Hc-05 Slave ve Master modda çalışabilirken, Hc-06 sadece Slave modda çalışır.

 

Kısaca bu modlardan bahsetmek gerekirse Slave modda çalışan Hc-06’ya bir cihaz yardımıyla bağlanabilirken, Hc-06 ile bir cihaza bağlantı yapamazsınız.
Slave ve Master modda çalışan Hc-05 ile iki yönlü bağlantıyı kurabilirsiniz.Hc-05 iki modda da çalışabildiği için Hc-06 ya göre daha çok tercih edilir.

 

hc05

Hc-05

 

hc06

Hc-06

 

Hc-05 ve Hc-06 Teknik Özellikleri

Bluetooth Protokolü: Bluetooth 2.0+EDR(Gelişmiş Veri Hızı)
2.4GHz haberleşme frekansı
Hassasiyet: ≤-80 dBm
Çıkış Gücü: ≤+4 dBm
Asenkron Hız: 2.1 MBps/160 KBps
Senkron Hız: 1 MBps/1 MBps
Çalışma Gerilimi: 3.3V – 5V
Akım: 50 mA
Kimlik Doğrulama ve Şifreleme
Seri haberleşme esasında çalışır.Üzerinde bulunan Rx(Alıcı) ve Tx(Verici) pinleri sayesinde iletişim sağlanır.
Rx ve Tx pinleri lojik 3.3V seviyesindedir. Arduino veya farklı 5V’luk sistemlerle kullanırken “Bluetooth Modülünün” zarar görmemesi için gerilim bölücü devre hazırlayıp 3.3V gerilimine düşürmeliyiz.En basit şekilde aşağıda aşağıdaki dirençleri gerilim bölücü uygulayabilirsiniz.

Hc-05 için Basit Gerilim Bölücü Şeması

Hc-05 için Basit Gerilim Bölücü Şeması

 

Bluetooth modüller Adı Şifresi ve Baund hızı daha önceden ayarlanmış şekilde gönderilir Bunları AT komutları ile değiştirmek mümkündür.Eğer herhangibir ayarını değiştirmediyseniz bağlantı sırasında aldığınız modüle göre Ad kısmı “HC-06” veya “HC-05” şifresi ise “1234” veya “0000” şeklinde olacaktır. Baund hızları ise “9600” değerindedir.
İngilizce Ayrıntılı Kullanım Kılavuzu İçin “Tıklayınız

“Blueterm Programını kullanarak Android cihazdan Bluetooth Modülü kontrol etmek” adlı örnek proje için “Tıklayınız

The following two tabs change content below.

Boray Balaban

Elektrik Elektronik Müh. Öğrencisi

Latest posts by Boray Balaban (see all)


Benzer Yazılar
DAHA FAZLA
Yorum Yap
Boray BalabanNo Gravatar

Arduino çıkış pinleri 5V değer verir, Hc-05 modülünün Rx ve Tx pini 3.3V destekler. Arduinonun Tx(Verici) pini 5V çıkışını direk modülün Rx(Alıcı) pinine bağlarsak istenmeyecek sorunlar yaratabilir(!) Bu yüzden gerilim bölücü kullanılır. Tam tersi için modülden Arduino’ya gerek yok zaten 3,3V olan gücü düşürmeniz arduinoya gelen değerin algılanmamasına sebep olur.

2 sene önce yazıldı.
ahmet uysalNo Gravatar

Şemada bluetooth üzerindek txd çıkışını arduino da ki rxd ye direkt bağlamışsınız bu pine neden gerilim bölücü uygulamadınız ben her iki pine de gerilim bölücü uyguladım fakat çalıştıramadım hc-05 modülünü

2 sene önce yazıldı.
Boray BALABANNo Gravatar

Kusura bakmayın konu biraz detaylı olduğu için sıfırdan yorum ile cevaplamam sıkıntılı aşağıdaki linkte arkadaşımız ayrıntılı olarak AT komutlarını kullanarak modülün ismini değiştirmeyi ve serial port ile çeşitli veri alış-verişini gayet güzel anlatılmış Tamer bey umarım işinize yarar. Herhangi bir sıkıntınızda tekrar geri dönüş yapabilirsiniz en kısa zamanda bu konu hakkında yazı yazmaya çalışacağım İyi günler…
http://www.tugayarslan.com/arduino-ile-bluetooth-kullanimi/

6 sene önce yazıldı.
tamerNo Gravatar

Sayın yetkili, Hc05 bluetooth modül satın almak istiyorum. Fakat bu ürünün ismini ve haberleşme hızını nasıl değiştireceğim. Komutları biliyorum ama özel bir program mı gerekiyor. Bu ürünü direkt pc seri portuna bağlayıp ayar yapmam gerek bu mümkünmüdür. İlgi ve alakanız için teşekkür ederim

6 sene önce yazıldı.